N-Nitroso Meglumine Impurity, PurCert
PurCert
Properties
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.4665 |
| B pt. | 365.61 °C |
| Density | 1.3760 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302-H350 |
| Precautionary Statement | P501-P270-P202-P201-P264-P280-P308+P313-P301+P312+P330-P405 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| Storage Temp. | 2-8 °C |
| UN Number | 2811 |
Description
Application
N-Nitroso Meglumine Impurity is used as a reference impurity in pharmaceutical analytical testing and research studies. It is mainly applied during impurity profiling and quality control of medicines containing meglumine or related compounds.
Purpose
The purpose of N-Nitroso Meglumine Impurity is to help detect identify and quantify nitrosamine-related contamination in pharmaceutical products.
General Description
N-Nitroso Meglumine Impurity is a nitrosamine impurity that can form from meglumine under certain manufacturing or storage conditions in the presence of nitrosating agents. Because nitrosamines may have potential carcinogenic risk this impurity is carefully monitored in pharmaceutical analysis.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
