Orthophosphoric acid PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 2.2 mmHg ( 20°C) |
| Assay Purity | >=85 % |
| Refractive index | n20/D 1.433 |
| B pt. | 158°C |
| M pt. | ~40°C |
| Density | 1.685 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H290,H302,H314 |
| Precautionary Statement | P234 - P270 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 28092020 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 8B - Non-combustible corrosive hazardous materials |
| UN Number | 1805 |
Description
Application
It is widely used in fertilizers food additives (like in soft drinks) rust removal and dental products.
Purpose
Its main purpose is to act as an acidifying agent corrosion inhibitor and source of phosphate in various industrial and biological processes.
General Description
Orthophosphoric acid is a colorless odorless mineral acid commonly found as a viscous liquid or crystalline solid.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
