Pentane PurSolv Plus for GC, pesticide residue analysis, >=99.5%
PurSolv
Properties
| Vapour pressure | 26.98 psi ( 55°C) |
| Autoignition temp. | 500°F |
| Assay Purity | >= 99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.358 (lit.) |
| B pt. | 36°C |
| M pt. | -130°C |
| Density | 0.626 g/mL at 25°C(lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225-H304-H336-H411 |
| Precautionary Statement | P210-P273-P301+P310+P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29011090 |
| Flash point | -57°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1265 |
Description
Purpose
Its main purpose is to dissolve non-polar compounds selectively provide low-temperature expansion in foams due to rapid vaporization and serve as a volatile reference fuel or extractant.
General Description
Pentane (CH) is a colorless highly flammable aliphatic hydrocarbon existing as a straight-chain n-pentane or branched isomers (isopentane neopentane) featuring a low boiling point of 36C gasoline-like odor and density of 0.626 gmL.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
