Phenol PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Hydroxybenzene, Phenol
Linear Formula:
C6H6O
Molecular Weight: 94.11 g/mol
CAS Number: 108-95-2
Properties
| Vapour pressure | 0.53 hPa (20.0 °C) |
| Water Solubility | 87 g/l (25 °C) |
| Autoignition temp. | 1319 °F |
| Explosion limit | 8.6 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| B pt. | 182 °C (lit.) |
| M pt. | 40-42 °C (lit.) |
| Density | 1.130 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301 + H311 + H331,H314,H341,H373,H411 |
| Precautionary Statement | P260 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29071190 |
| Flash point | 81 °C(ca. 1.013 hPa) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| UN Number | 1671 |
Description
Application
Analytical chemistry- calibration standard in gas chromatography (GC). Environmental testing- detection and quantification of phenolic compounds. Quality control- validation of analytical methods in labs.
Purpose
To provide a reference for accurate identification and quantification in GC analysis. Ensure instrument calibration and reproducibility. Validate analytical methods and results.
General Description
Phenol is an aromatic organic compound consisting of a hydroxyl group attached to a benzene ring. As a GC (gas chromatography) standard it is a highly pure well-characterized reference material used for analytical calibration.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
