Phosphoric acid PurSure, ACS, ISO, Reag. Ph. Eur., >=85%
PurSure
Properties
| Vapour pressure | 2.2 mmHg ( 20 °C), 5 mmHg ( 25 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Assay Purity | >=85% |
| B pt. | 158 °C (lit.) |
| M pt. | ~40 °C (lit.) |
| Density | 1.685 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H290,H302,H314 |
| Precautionary Statement | P234 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 8B - Non-combustible corrosive hazardous materials |
| UN Number | 1805 |
Description
Application
Acidulant in foods and beverages. Fertilizer production (phosphate fertilizers). Rust removal and metal treatment. Buffer solutions in laboratories.
Purpose
Used as an acidifying agent and raw material for fertilizers and chemical processes.
General Description
A colorless odorless mineral acid that is moderately strong and highly water-soluble. It is non-volatile and widely used in industrial and food applications.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
