Piperazine Anhydrous, PurReagent >=99.0%
PurReagent
Properties
| Water Solubility | 150 g/l (20 °C) |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 145-146 °C (lit.) |
| M pt. | 109-112°C(lit.) |
| Density | 1.1 g/cm3 (20 °C) |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H228,H314,H317,H334,H361fd |
| Precautionary Statement | P210 - P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29335990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 4.1B - Flammable solid hazardous materials |
| UN Number | 2579 |
Description
Application
Pharmaceuticals- Used as an anthelmintic (treats worm infections). Chemical industry- Intermediate in making drugs resins and polymers. Gas treatment- Used in removing acidic gases like CO2. Agriculture- Used in some pesticide formulations.
Purpose
Acts as a base and chemical intermediate. Helps in synthesis of medicinal and industrial compounds. Used to treat parasitic infections.
General Description
Organic compound with a six-membered ring containing two nitrogen atoms. Anhydrous means it contains no water. White crystalline solid soluble in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
