Piperazine PurTech Standard for GC
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 0.8 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | ca.0.9 g/l at 20 °C - soluble |
| Explosion limit | 14 % |
| Assay Purity | > 99.5 % |
| B pt. | 145-146 °C (lit.) |
| M pt. | 109-112°C(lit.) |
| Density | 1.1 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H228,H314,H317,H334,H361fd |
| Precautionary Statement | P210 - P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29335990 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 4.1B - Flammable solid hazardous materials |
| UN Number | 2579 |
Description
Application
Primarily used to treat worm infections like ascariasis (roundworms Ascaris lumbricoides) and enterobiasis (pinworms Enterobius vermicularis) in humans and animals by paralyzing the parasites for expulsion via stool. It also finds industrial use in plastics resins pesticides gas scrubbing (e.g. CO removal) and water purification.
Purpose
Its main purpose is to paralyze intestinal nematodes through GABA receptor agonism enabling their natural elimination and relieving infections especially in children industrially it supports chemical synthesis and pollution control.
General Description
Piperazine is an organic compound with the formula (CHCHNH) forming a six-membered heterocyclic ring with two opposing nitrogen atoms. It appears as a deliquescent white solid with a saline taste and acts as an anthelmintic drug.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
