Polyethylene Glycol 400 PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Polyethylene glycol, PEG
Linear Formula:
H(OCH2CH2)nOH
Molecular Weight: 400
CAS Number: 25322-68-3
Properties
| Vapour pressure | <0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.465 (20 °C) |
| Density | 1.27 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 39072990 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is widely used as a solvent plasticizer and base in pharmaceuticals cosmetics and industrial formulations.
Purpose
Its primary purpose is to enhance solubility improve stability and act as a carrier for active ingredients in various products.
General Description
Polyethylene Glycol 400 is a clear colorless viscous liquid polymer with low molecular weight and good solubility in water and organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
