Potassium bromate PurCert Secondary Working Standard [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: Potassium bromate
Linear Formula:
KBrO3
Molecular Weight: 167.00 g/mol
CAS Number: 7758-01-2
Properties
| Water Solubility | 66 g/l (20 °C) pH: 5.2 - 5.5 |
| Assay Purity | >=98.5% |
| B pt. | 425 °C |
| M pt. | 409°C |
| Density | 3.27 g/mL |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H271,H301,H350 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P220 - P264 - P270 - P301 + P310 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 28299030 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 5.1A - Strongly oxidizing hazardous materials |
| UN Number | 1484 |
Description
Application
Potassium bromate can be used as An oxidant in the potentiometric determination of beta-lactam drug. A brominating agent for the bromination of ethylacetoacetate to dibromoethylacetoacetate
Purpose
For R&D
General Description
Potassium bromate is a strong oxidizing agent that can be used in the bromination of deactivated aromatics and in chemical oscillating reactions.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
