Potassium phosphate monobasic PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | < 0.1 hPa at 25 °C |
| Water Solubility | 208 g/l at 20 °C |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 450 °C |
| M pt. | 252.6°C |
| Density | 2.338 g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | NA |
| Precautionary Statement | NA |
| GHS Pictogram | |
| Signal word | NA |
| HS Code | 28352400 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Potassium phosphate monobasic has been used in the preparation of phosphate buffer and phosphate buffered saline (PBS). It has also been used in the preparation of PEG1000 poly ethylene glycol per potassium phosphate aqueous two-phase systems ATPS.
Purpose
For R&D
General Description
Potassium phosphate monobasic (monopotassium orthophosphate) is a water soluble inorganic salt. It acts a starting material in the synthesis of potassium metaphosphate.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
