Propyl 4-hydroxybenzoate PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 0.000 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | 0.5 g/l at 25 °C |
| Assay Purity | >=99.5% |
| B pt. | 301 °C |
| M pt. | 95-98°C |
| Density | 1.287 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H412 |
| Precautionary Statement | P273 - P501 |
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29182990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Cosmetics & Personal Care- Used as a preservative in creams lotions shampoos. Pharmaceuticals- Prevents microbial growth in syrups ointments and tablets. Food Industry- Used (in limited amounts) as a preservative to extend shelf life.
Purpose
For R&D
General Description
Type- Ester of p-hydroxybenzoic acid. Appearance- White crystalline powder. Properties-Slightly soluble in water more soluble in alcohol. Stable and effective over a wide pH range. Has antimicrobial activity.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
