Propyl acetate PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
PurCert CRM
Properties
| Vapour pressure | 33 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | 18.9 g/l at 20 °C - soluble |
| Assay Purity | >=99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.384 (lit.) |
| B pt. | 102 °C - lit. |
| M pt. | -95 °C - lit. |
| Density | 0.888 g/cm3 at 25 °C - lit. |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H319,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29153999 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1276 |
Description
Application
Solvent- Used in paints coatings inks and adhesives. Flavor and fragrance industry- Provides fruity notes in foods and perfumes.Cleaning agent- Used in nail polish removers and industrial cleaners. Pharmaceuticals- Used as a processing solvent.
Purpose
Dissolves resins oils and other organic materials. Enhances application and drying of coatings. Adds pleasant aroma in flavorfragrance products.
General Description
Propyl acetate is an organic ester commonly used as a solvent in various industries. Colorless liquid with a pleasant fruity odor. Volatile and flammable. Moderately soluble in water highly soluble in organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
