Resorcinol PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Water Solubility | 717 g/l (25 °C) |
| Autoignition temp. | 1126 °F |
| Assay Purity | >=99.5% |
| B pt. | 178 °C/16 mmHg (lit.) |
| M pt. | 109-112 °C (lit.) |
| Density | 1.260-1.300 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H315,H317,H318,H370,H371,H410 |
| Precautionary Statement | P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P311 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29072100 |
| Storage Temp. | 2-8 °C |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| UN Number | 2876 |
Description
Application
Topical skin preparations for acne eczema psoriasis and dandruff. Hair dyes and cosmetic products. Antiseptic and keratolytic formulations. Chemical intermediate in resin and dye manufacturing.
Purpose
Helps remove hard scaly or rough skin (keratolytic action). Acts as an antiseptic to reduce microbial growth. Used to treat certain skin disorders by promoting shedding of dead skin cells. Functions as an intermediate in synthesis of chemicals and resin
General Description
Resorcinol is an organic compound belonging to the dihydroxy benzene group. It is widely used in pharmaceuticals cosmetics and chemical manufacturing.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
