Sodium borohydride, PurReagent, >96.0%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | <1 hPa (25°C) |
| Autoignition temp. | 220°C |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | No Data Available |
| B pt. | 500°C |
| M pt. | |
| Density | 1.035 g/mL at 25°C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H260,H301,H314,H360FD |
| Precautionary Statement | P231 + P232 - P260 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 4.3 - Hazardous materials which set free flammable gases upon contact with water |
| UN Number | 1426 |
Description
Purpose
For R&D
General Description
Sodium borohydride is a white to grayish crystalline powder that acts as a strong reducing agent chemically represented as NaBH4
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
