Sodium dodecyl sulfate electrophoresis grade, >=99.0 %
Others
Properties
| Water Solubility | 130 g/l at 20 °C |
| Autoignition temp. | 310.5 °C |
| Assay Purity | >=99 % |
| M pt. | 204-207 °C (lit.) |
| Density | 1.03 g/mL at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H228,H302 + H332,H315,H318,H335,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29209000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 4.1B - Flammable solid hazardous materials |
| UN Number | 1325 |
Description
Application
Protein analysis and identification. Checking protein purity. Molecular biology and biochemistry research.
Purpose
To separate proteins by size for study and comparison
General Description
A laboratory technique that uses sodium dodecyl sulfate (SDS) and an electric field to separate proteins based on their size in a gel.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
