Sodium hydroxide solution 50% in H2O
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | < 24 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | completely soluble |
| Assay Purity | 48-52% |
| B pt. | 105 - 140 °C |
| M pt. | 12°C |
| Density | 1.515 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H290,H314 |
| Precautionary Statement | P234 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 28151200 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 8B - Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| UN Number | 1824 |
Description
Application
Sodium hydroxide solution may be used in the following processes- As a dedoping reagent in the synthesis of graphenepolyaniline hybrid material. As a solvent in the weight loss study of aluminum by corrosion.4 Alkaline reagent test for tannins & phenolic compounds. Synthesis of single crystalline zinc stannate (Zn2SnO4 and ZnSnO3) nanoparticles. Estimation of protein content and alpha-cellulose content in grain by-products.
Purpose
For R&D
General Description
Sodium hydroxide solution is a strong alkali. It is utilized in making cellophane rayon bleaches dyes and drugs. It is also employed to abstract hydrogen sulfide from petroleum and to degrade lignin in wood in the paper industry.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
