Sodium sulfate PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Water Solubility | 18.5 mg/L |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.484 |
| B pt. | 1700°C |
| M pt. | 884°C |
| Density | 2.660 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 28331100 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used in detergents paper manufacturing (Kraft process) glass production and as a drying agent in laboratories.
Purpose
Its purpose is to remove moisture aid in industrial processing and act as a filler or processing agent in various products.
General Description
Sodium sulfate is a white crystalline inorganic compound with the formula Na2SO4 commonly found in anhydrous or hydrated forms.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
