Sodium sulfate PurSure, ACS, ISO, Reag. Ph. Eur., anhydrous, >=99.0%
PurSure
Properties
| Water Solubility | 18.5 mg/L |
| Assay Purity | 99 - 101 % |
| Refractive index | n20/D 1.484 |
| B pt. | 1700°C |
| M pt. | 884 °C |
| Density | 2.68 g/mL at 25 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 28331100 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |
Description
Application
Sodium sulfate is widely used in detergents paper manufacturing glass production and textile industries.
Purpose
The main purpose of sodium sulfate is to act as a filler drying agent and processing aid in various industrial applications.
General Description
Sodium sulfate is a white crystalline inorganic salt that is highly soluble in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
