Sodium Tetraborate Decahydrate, ACS, PurReagent 99.5-105.0%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | 0.213 hPa (20 °C) |
| Water Solubility | 38.1 g/l (20 °C) completely soluble |
| Assay Purity | Array |
| M pt. | |
| Density | 1.73 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319 - H360FD |
| Precautionary Statement | P202 - P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 - P337 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1D - Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
Description
Application
Employed in laundry detergents glass making herbicides and as a buffer in biochemistry.
Purpose
For R&D
General Description
It appears as efflorescent colorless crystals density 1.73 gcm melting at 75C with dehydration.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
