Sulfolane PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Thiophane dioxide
Linear Formula:
C4H8O2S
Molecular Weight: 120.17 g/mol
CAS Number: 126-33-0
Properties
| Vapour pressure | 0.01 mm Hg ( 20°C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.484 |
| B pt. | 285°C |
| M pt. | |
| Density | 1.260 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29349990 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is widely used as an industrial solvent in petroleum refining especially for extracting aromatic hydrocarbons from mixtures.
Purpose
Its purpose is to selectively dissolve and separate specific chemical components improving efficiency in industrial processes.
General Description
Sulfolane is a colorless polar organic compound containing sulfur known for its high thermal stability and strong solvent properties.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
