tert-Butyl methyl ether (MTBE) PurTech Standard for GC
PurTech
Synonym: MTBE, Methyl tert-butyl ether
Linear Formula:
(CH3)3COCH3
Molecular Weight: 88.15 g/mol
CAS Number: 1634-04-4
Properties
| Vapour pressure | 330 hPa at 25 °C |
| Water Solubility | 42 g/l at 20 °C |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.369 (lit.) |
| B pt. | 55.3 °C |
| M pt. | -108.6 °C at 1.013 hPa |
| Density | 0.7404 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225-H315 |
| Precautionary Statement | P210-P233-P240-P241-P242-P303+P361+P353 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29091990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2398Â |
Description
Application
Fuel additive Widely used to increase octane number in gasoline Oxygenate Helps improve combustion and reduce engine knocking Solvent Used in organic synthesis and extraction processes Chemical intermediate Used in manufacturing other chemicals.
Purpose
For R&D
General Description
A colorless volatile flammable liquid with a mild ether-like odorBelongs to the ether family of organic compoundsSlightly soluble in water highly soluble in organic solventsHas a high octane rating and good stability
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
