Toluene PurSolv Hyper for HPLC, >=99.9%
PurSolv Hyper for HPLC
Properties
| Vapour pressure | 22 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 0.5 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 997 °F |
| Explosion limit | 7 % |
| Assay Purity | >=99.9% |
| Refractive index | n/D 1.496 |
| B pt. | 110-111 °C |
| M pt. | -93°C |
| Density | 0.867 g/cm3 (20°C) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H361d,H373,H412 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29023000 |
| Flash point | 40°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1294 |
Description
Application
Toluene is widely used as an industrial solvent and as a raw material in the production of chemicals like paints adhesives and explosives.
Purpose
Toluene serves to dissolve substances and act as a chemical intermediate in manufacturing processes.
General Description
Toluene is a clear volatile liquid with a characteristic sweet smell consisting of a benzene ring bonded to a methyl group (CH).
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
