Triethyl Citrate PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 1 hPa at 107 °C |
| Water Solubility | 58.1 g/l at 20 °C |
| Autoignition temp. | 355 °C |
| Assay Purity | >=99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.442 (lit.) |
| B pt. | 235 °C/150 mmHg (lit.) |
| Density | 1.14 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | NA |
| Precautionary Statement | NA |
| GHS Pictogram | |
| Signal word | NA |
| HS Code | 29181590 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Used as a standard in Gas Chromatography (GC). Calibration of retention times and detector response. Quality control in analytical laboratories.
Purpose
Serves as a reference or calibration standard to ensure accurate and reliable GC analysis.
General Description
A clear colorless low-volatility ester of citric acid. It is stable relatively non-toxic and has good solubility in organic solvents making it suitable as a reference compound.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
