Vinyl acetate (Stabilized) PurCert Secondary working Standard for GC [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 88 mmHg ( 20 °C) |
| Autoignition temp. | 801 °F |
| Explosion limit | 13.4 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.395 (lit.) |
| B pt. | 72-73 °C |
| M pt. | 93°C |
| Density | 0.934g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H332,H335,H351,H412 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P233 - P273 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29153200 |
| Flash point | -8°C-closedcup |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1301 |
Description
Application
Vinyl acetate is widely used in the production of polymers like polyvinyl acetate for adhesives paints and coatings. It is also used in the manufacture of polyvinyl alcohol and copolymers for textiles paper coatings and packaging materials.
Purpose
For R&D
General Description
Vinyl acetate is a colorless volatile organic liquid with a sweet fruity odor widely used as a monomer in polymer production.It is primarily used to manufacture polymers like polyvinyl acetate and polyvinyl alcohol for adhesives coatings and paints.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
