Xylene (Mixture of Isomer) PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Xylenes, Xylene mixture of isomers
Linear Formula:
C8H10
Molecular Weight: 106.17 g/mol
CAS Number: 1330-20-7
Properties
| Vapour pressure | 23.99 hPa (37.70 °C) |
| Water Solubility | 0.1705 g/l (25 °C) |
| Autoignition temp. | 463 °C (1.013 hPa) |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.497 (lit.) |
| B pt. | 137 °C |
| M pt. | |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H304,H312 + H332,H315,H319,H335,H373,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 27073000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1307 |
Description
Application
Industrial solvent (paints varnishes adhesives). Used in histology for tissue processing and slide preparation. Raw material in production of chemicals and plastics. Cleaning agent in laboratories and industries.
Purpose
Used mainly as a solvent and chemical intermediate in industrial and lab applications.
General Description
Flammable aromatic hydrocarbon liquid composed of o- m- and p-xylene isomers. It has a sweet odor and is insoluble in water but soluble in organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
