Acetaldehyde PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes characterization data]
CRM
Synonym: Acetaldehyde, Ethanal
Linear Formula:
C2H4O
Molecular Weight: 44.05 g/mol
CAS Number: 75-07-0
Properties
| Vapour pressure | 14.63 psi ( 20 °C) |
| Water Solubility | > 500 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 365 °F |
| Explosion limit | 60 % |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.332 |
| B pt. | 21 °C |
| M pt. | 125°C |
| Density | 0.785 g/mL at 25°C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H224,H319,H335,H341,H350 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P233 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 - P403 + P233 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29121200 |
| Flash point | 133°F |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1089 |
Description
Application
It is widely used as an intermediate in the production of chemicals such as acetic acid perfumes dyes and pharmaceuticals.
Purpose
Its main purpose is to serve as a key building block in industrial organic synthesis and as an important intermediate in metabolic processes like alcohol breakdown in the human body.
General Description
Acetaldehyde is a colorless flammable liquid with a pungent fruity odor belonging to the aldehyde family and having the formula CH3CHO.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
