Acetic Acid PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Acetic acid, Glacial acetic acid
Linear Formula:
C2H4O2
Molecular Weight: 60.05 g/mol
CAS Number: 64-19-7
Properties
| Vapour pressure | 11.4 mm Hg ( 20 °C) |
| Water Solubility | Miscible |
| Autoignition temp. | 800 °F |
| Explosion limit | 16 %, 92 °F, 4 %, 59 °F |
| Assay Purity | >=99.5 |
| Refractive index | n20/D 1.371 |
| B pt. | 117-118 °C |
| M pt. | 16.2°C |
| Density | 1.04 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H314 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29152100 |
| Flash point | 104°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2789 |
Description
Application
It is widely used in the production of chemicals such as acetate esters plastics synthetic fibers and as a food preservative.
Purpose
Its main purpose is to act as an important industrial chemical and acidifying agent in manufacturing food processing and laboratory applications.
General Description
Acetic acid is a colorless liquid with a strong sour smell commonly known as the main component of vinegar and having the formula CHCOOH.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
