Propargyl Chloride PurReagent ,>=97%
PurReagent
Synonym: 3-Chloro-1-propyne
Linear Formula:
HC≡CCH2Cl
Molecular Weight: 74.51 g/mol
CAS Number: 624-65-7
Properties
| Water Solubility | Insoluble |
| Assay Purity | >=97% |
| Refractive index | n20/D 1.435 (lit.) |
| B pt. | 57 °C |
| M pt. | -78°C |
| Density | 1.03 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H301 + H311 + H331,H314 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
Description
Application
Propargyl chloride was used to study emission spectra of dissociating propargyl chloride upon photoexcitation at 199 nm. It was used in the synthesis of novel tetraaryl analog of bisphenol A and triaryl analog of bisphenol A propargyl resins.
Purpose
For R&D
General Description
Propargyl chloride is an efficient propargylating agent. It generates propargyl radicals by the pulsed laser photolysis.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
