Propyl 4-hydroxybenzoate PurReagent, >=99.0%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | 0.67 hPa (122 °C) |
| Assay Purity | >= 99% |
| Refractive index | n20/D 1.5050 |
| B pt. | 133°C |
| M pt. | 95-98°C(lit.) |
| Density | 1.0630 g/cm3 |
| Form | Powder to Crystal |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H412 |
| Precautionary Statement | P273 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| HS Code | 29182930 |
| Flash point | 180°(356°F) |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used as a preservative in pharmaceuticals cosmetics and food products due to its antimicrobial properties.
Purpose
The purpose of propyl 4-hydroxybenzoate is to inhibit the growth of bacteria and fungi thereby extending shelf life and maintaining product safety and quality.
General Description
Propyl 4-hydroxybenzoate is an organic compound belonging to the paraben family typically appearing as a white crystalline powder with low water solubility and good stability.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
