2,4-Dimethylhexane PurReagent, >=98%
PurReagent
Synonym: 2,4-Dimethylhexane
Linear Formula:
CH3CH2CH(CH3)CH2CH(CH3)2
Molecular Weight: 114.23 g/mol
CAS Number: 589-43-5
Properties
| Vapour pressure | 1.040 hPa (110 °C) |
| Water Solubility | 1.294mg/L(temperature not stated) |
| Assay Purity | >=98% |
| B pt. | 108 - 109 °C |
| M pt. | -91.46°C(estimate) |
| Density | 0.701 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1262 |
Description
Application
2 4-Dimethylhexane is mainly used in petrochemical research and fuel studies to understand combustion behavior and fuel efficiency. It can also serve as a reference compound in studying hydrocarbon properties and may be used as a solvent in certain organic laboratory processes.
Purpose
For R&D
General Description
2 4-Dimethylhexane is a branched-chain hydrocarbon that belongs to the alkane family. It is a saturated compound containing only single bonds and the presence of methyl groups at the 2nd and 4th carbon atoms makes it more compact than straight-chain alkanes. It is generally a colorless liquid and is relatively less reactive showing typical alkane reactions such as combustion and substitution.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
