Cis-4-Hydroxy-D-Proline PurReagent, >=98%
PurReagent
Properties
| Assay Purity | >= 98 % |
| Refractive index | n20/D 1.4300 |
| B pt. | 242.42°C |
| M pt. | 243°C |
| Density | 1.3121 g/cm3 |
| Form | Powder to Crystal |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29339900 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is commonly used as a chiral building block in organic synthesis and in the development of pharmaceuticals and peptide-based compounds.
Purpose
Its primary purpose is to aid in studying protein structure enzyme activity and stereochemistry due to its unique conformational properties.
General Description
Cis-4-Hydroxy-D-Proline is a stereoisomer of hydroxyproline a non-proteinogenic amino acid with a hydroxyl group attached to the proline ring in the cis configuration.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
